>
Сергій Олександрович ГРУЩЕНКО

Графік і живописець. Член Національної Спілки художників України, учасник всеукраїнських та закордонних художніх виставок, нагороджений Дипломами Верховної Ради України, Грамотами, медалями.

    Народився і провів дитячі та шкільні роки в селі Веремїївка Градизького району Полтавської області (нині Чорнобаївського району Черкаської області). Колись Вереміївка мала статус містечка і, як відомо, в селі бував Богдан Хмельницький зі своїми полковниками, а пристань на Дніпрі аж до побудови Кременчуцької ГЕС мала назва „Богун “.
    Під час служби у військово-морських силах був художником у Базовому матроському клубі міста Вентспліс (Латвія). У вільний час малював, готувався до вступу в інститут. І ось омріяний Київський державний художній інститут. Викладачі інституту – відомі знамениті художники. Навчався на графічному факультеті у майстерні професора Т.А. Лящука. На той час у Київському державному художньому інституті працювали викладачами знамениті художники. Ректором був славетний скульптор В.З. Бородай. завідувачем кафедри графічного мистецтва – В.І. Касіян, ряд уславлених художників-живописців: Т.Н. Яблонська. B.C. Чеканюк, П.О. Басанець,
О.Д. Басанець, М.І. Хмелько, В.В. Шаталін, В.Г. Пузирков, В.І. Забашта, К.Д. Трохименко, О.М. Лопухов, С.І. Грош, В.І. Сингаївський, М.Т. Попов, І.М. Красний... Було на кого рівнятися, з кого брати приклад. Дипломну роботу захистив на відмінно!
    Іще в студентські роки друкувалися малюнки, гравюри художника в періодичній пресі, а також вперше був надрукований у видавництві плакат і перша художня виставка, в якій взяв участь.
    По закінченні інституту працював над створенням плакатів для видавництв, брав участь у художніх виставках різного рівня. Брав участь у роботі творчих груп художників, які працювали в будинках творчості художників: Седнів (Чернігівщина), Паланга (Литва), Сєнєж (Підмосков’я). Став членом Спілки художників України у 1974 році. Виконав більше ста назв плакатів різної тематики, які вийшли у світ накладами у видавництвах України.
    Брав участь у всеукраїнських та міжнародних художніх виставках зі станковими роботами: грав’юра на леноліумі "І.С. Нечуй-Левицький в Стеблеві" (1975): пейзаж "Випав сніг. Седнів (1979)", папір акварель; портрет юного артиста Олега, портрет поста В. Крищенка (2003). пейзаж "Хортиця" (2004) та інші роботи.
    Автор десяти персональних виставок. Перша в райцентрі Чорнобай та селі Всреміївка (1985 р.), остання – в Українському домі (2005 р.)
    Творчість С. Грущенка характеризується виваженістю композиції, світлом у кольорі, поетично-риалістичним живописом.
    Художник мав у своєму доробку численні етюди, які завжди охоче виконував, буваючи в новій для нього місцевості(перше враження!). Пейзажні етюди Абхазії, Криму, Закарпаття, Умані (Софіївка), Стеблева, Прибалтики, Підмосков’я... Деякі із цих етюдів с тали завершеними картинами.
    У кінці 90-років минулого століття вивідав Париж, Відень, Будапешт, Мюнхен, деякі тамтешні музеї.
    Роботи художника зберігаються у приватних колекціях в Україні та за кордоном, а також у школах і двох ліцеях (гуманітарному і технічному в Києві), Чорнобаївському краєзнавчому музеї. Черкаському художньому музеї, музеї І.С. Нечуя-Левнцького (Стеблів), музеї І. Гон-
чара (Київ), музеї Т. Шевченка (Київ), музеї "Чорнобиль" (Київ), музеї с. Вереміївка, Полтавському художньому музеї.
    Художник Сергій Олександрович Грущенко нагороджений Головою Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, дипломом "За значний особистий внесок у розвиток культури та духовності в Україні".
Золотий фонд нації. Мистецький олімп.         Народився 28 лютого 1935 року у селі Вереміївка Градизького району Полтавської області (з 1964 р. - с. Вереміївка Чорнобаївського району Черкаської області).
   Професійну освіту здобув у 1959 р., вступивши до Київського училища прикладного мистецтва. У 1965 р. став студентом Київського державного художнього інституту (нині - Академія образотворчого мистецтва і архітектури).
   У 1972 р. закінчив навчання на графічному факультеті інституту (майстерня плакатного мистецтва професора Т.А. Лящука). Довгий час працював у галузі плакатного мистецтва.
   Понад 100 виконаних Сергієм Грущенком плакатів з різної тематики вийшли друком у свій час великими тиражами у видавництвах України. На початку 90-х років художник створив серію плакатів на теми Чорнобильської трагедії, голодомору, плакати-портрети відомих діячів культури України, які експонуватися на його персональних виставках.
   Плакати-портрети митець подарував київським музеям. Зокрема, портрет Тараса Шевченка дістався Державному музею Тараса Шевченка, Василя Стуса - Державному музею літератури України, Катерини Білокур - Державному музею українського народного декоративного мистецтва, Івана Гончара - відповідно музею Івана Гончара. З 1971 р. Сергій Олександрович бере участь у багатьох вітчизняних і міжнародних художніх виставок різного рівня.
   Персональні виставки:
   1985 р. - у селищі Чорнобай.
   1985 р. – у Будинку письменників України.
   1995 р., 1998 р. - у Гуманітарному ліцеї Київського національного університету.
   1995 р. - у Будинку актора.
   2001 р. - у Будинку письменників України.
   Брав участь у семінарах творчих груп у будинках творчості "Седнів" (Чернігівщина), "Паланга" (Литва), "Сенеж" (Підмосков'я). У 1998 р. відвідав музеї та визначні міста Європи: Лувр (Париж), Віденський музей образотворчого мистецтва, виставку шедеврів "Від Сезана до Пікасо" (Відень), а також музеї у Будапешті та Мюнхені.
   Останнім часом митець працює у галузі станкового живопису. Його твори знаходяться у музейних і приватних зібраннях в Україні та за кордоном.


Із книги „Хто є хто”, Київ та регіони, 2002 рік ( економіка, культура, наука )


    У 1972 р. закінчив Київський державний художній інститут. Вчителями з фаху були: Т.А. Ляшук, М.Т. Попов. С.І. Грош, П.О. Басанець, О.Д. Басанець, В.І. Сингаївський.
   З 1970 р. по 1991 р. працював над створенням оригіналів плакатів для друку у видавництвах, з ними ж брав участь у художніх виставках. Плакатна творчість Сергія Олександровича - лаконічна композиція з людським образом. Живопис – поетично-реалістичний; світло в кольорі.
   Учасник міських, республіканських, всесоюзних і міжнародних художніх виставок від 1970 року. Персональні виставки: у смт Чорнобай Черкаської області (1985) та м. Київ (1995-1998, 2001, 2003, 2005). Картини зберігаються у Чорнобаївському краєзнавчому музеї, Черкаському художньому музеї, Національному музеї Т. Шевченка, Музеї І. Гончара у Києві, Націонаїьному музеї "Чорнобиль", Національному музеї літератури (Київ), Київській школі № 84, Вереміївській школі.
   Творчість: лінорит "І. Нечуй-Левнцький у Стеблеві" (1968); плакати: "Без минулого немає майбутнього! Символ миру М. Реріха", "Пам'ятники культури - наші духовні маяки" (обидва - 1989), "Живи, Україно" (1995); портрети-плакати: І. Гончара, В. Стуса (обидва - 1993), Т. Шевченка, К. Білокур, О. Довженка (всі 1994); графіка: "Ранок. Ярсмча". "Болгарія" (обидва 1970), "Ранок у порту" (1972), "Балтика" (1975), "Сонячний день. Львів" (1985), "Осінній мотив" (2000); композиція (живопис) у фойє Київської середньої школи № 84 до 120-ї річниці від дня народження Лесі Українки (12 кв. м, 1991); живопис: "Спогад про дитинство" (1977), "Карпатський мотив" (1983), "Зимове сонце" (1988), "Хортиця" (1994), "Андріївська церква", "Жито зелене. Пирогів" (обидва - 1997), "Соняшники", "Вітряк. Вечірнє сонце", "У Стеблеві" (усі - 1998), "Кипариси", "Набережна у Гурзуфі" (обидва - 2002), "Будинок-музей А. Чехова в Гурзуфі", "Серпень", "Зимовий вечір". "Мати" (усі - 2003); портрети: В. Крищенка (1999). Г. Гаркуші (2000), В. Олійника (2003).
В.П. Підгора,  І.Н. Бугаєнко     


    Якщо заглибитися в начебто всім зрозумілі речі, на поверхню випливає те про що чомусь нині не прийнято говорити вголос, а саме: наскільки органічним може бути взаємозв'язок митця з часом, в ім'я чого він має творити?
   Для Сергія Грушенка це питання не стоїть "на порядку денному" - буквально в кожному творі ми можемо бачити ненав'язливий діалог з глядачем. Досягається це не лише завдяки простій формі "подачі" краєвиду, але й морально-етичним настановам живописця. Творчість для нього – це передусім робити добро, жити у світі прекрасного.
   Лінія горизонту є тим образним чинником у творчості художника, котрий єднає його з глядачем на рівні асоціативному, почуттєвому. Скажімо, в картині-пейзажі "Серпень" лінію горизонту ми відчуваємо інтуїтивно, внаслідок чого відбувається своєрідна "співпраця" з авторською візією. Відтак кожний об'єкт зображення ідентифікується з тим, що ми маємо в уяві, а в результаті – з тим, без чого духовне життя наше не може існувати.
   Окремо слід відзначити краєвиди "Турзуфський дворик" і "Кипариси". Такі пейзажі здатний був створити лише полтавчанин, з якоюсь "одомашненістю", з відчуттям "власного порогу" чи "стежини", сходженої у дитинстві. Ці краєвиди композиційно побудовані від переднього плану, і це єднає їх з образністю народної картини. А моделювання об'єкта зображення "як живим", у силу умовності структури композиції та семантики краєвиду, в кінцевому результаті прибирає змісту багатовимірного й символічного.
   Скажімо, зображення не стільки куща розквітлого бузку, скільки сакрального дійства у природі, як це ми бачимо в краєвиді "У Ботанічному саду". Варто відтак торкнутися того, що зветься "вибором мотиву" художника. Це те, що зазвичай ми не помічаємо і на що не звертаємо уваги. Як не усвідомлюємо з давніх-давен відоме – "незвичайне криється у звичайному" і, навпаки, "у звичайному – незвичайне". Цією філософічністю увиразнюється вибір "мотиву" Сергія Грушенка.
  Тобто його простота не така вже й проста, якщо хата, поле, лелече гніздо набувають у його малярських краєвидах пластично структурованої образної мови, котра говорить сама за себе, промовляє мовби з відстані часу ("Дуб в Пирогово").
   Отож, образотворчий "мотив" митця виключно інтимний. А тому таким щемливим, чи радше ностальгійним, сприймається те, що виходить з-під пензля художника.
Григорій МІЩЕНКО, живописець, член КОНСХУ, мистецтвознавець    Твори Грущенка, які прикрашають Вереміївську школу


Експозиція із творів Грущенка


Золота книга України. Освіта. Наука. Культура.     


Золотий фонд нації. Мистецький олімп.     

   
    5 січня 2015 року в ЦРБ імені Івана Франка відкрито виставку картин відомого українського художника, члена Національної Спілки художників України Сергія Олександровича Грущенка, який мешкає у Києві на Куренівці.
    А народився митець 28 лютого 1935 року в селі Вереміївка Полтавської області. У 1959 році вступив до Київського училища прикладного мистецтва. В 1965 році Сергій Грущенко став студентом Київського державного художнього інституту, де у 1972 році закінчив графічний факультет ( майстерня професора Т. А. Лящука). Понад 100 плакатів різної тематики, створених художником, вийшли друком великими тиражами у видавництвах України. А на початку 90-років ХХ століття Сергій Олександрович створив серію плакатів на теми Чорнобильскої трагедії, голодомору, плакати-портрети відомих діячів культури, які експонувалися на його персональних виставках.
    На виставці в бібліотеці С. Грущенко представляє свої роботи під назвою «Близьке». Художник малює те, що зазвичай ми не помічаємо: природу рідного краю, людей, квіти, рідну Україну. Найбільша картина на виставці має назву «Моя Україна – країна миру і любові». На ній намальовано блакитне небо, поле пшениці, райдуга з написом Україна. Єдність. За задумом автора у словах Україна, єдність, райдуга – по 7 букв, і це щасливе число скоро об'єднає країну і в ній буде ясне небо, завжди смачний хліб на столі, і щасливо буде жити кожна родина на нашій землі.
    Картини художника «Травневий вечір», «Осінь», «Сонячно», «Повіють холоди», «Хата в Києві на Приорці», «Мальви», «Піони» та інші передають усю красу рідної України. Тому таким щемливим, ностальгічним сприймається те, що виходить з-під пензля художника.
    Запрошуємо на виставку картин Сергія Грущенка помилуватися краєвидами України та ознайомитись з публікаціями про його творчість.


Виставка картин Сергія Олександровича ГРУЩЕНКА у бібліотеці імені Івана Франка
Грущенко Сергій Олександрович
художник
    Народився 28 лютого 1935 р. в селі Вереміївка Чорнобаївського p-ну Черкаської області. 1954-1958 pp. проходив військову службу у лавах військо-воморських сил СРСР, Балтійський флот.
    1964 року закінчив навчання у Київському училищі прикладного мистецтва, паралельно з 3-го курсу — Київсь-кий художньо-промисловий технікум. У 1972 році закінчив навчання у Київському державному художньому інституті. Отримав диплом художника-графіка.
    1974 року був прийнятий до Спілки художників України. Виконував замовлення київських видавництв, був учасником художніх виставок. З 1990 року працював як живописець, здебільшого як пейзажист, але виконував і портрети. Брав участь у республіканських художніх виставках. Провів 17 персональних виставок творів. Найбільш вдалою була в Українському домі (2005 p.). Член секції живопису Київської організації Національної спілки художників України.
    Персональні роботи художника знаходяться в приватних колекціях громадян в Україні та за кордоном, в Київському музеї Т. Г. Шевченка, в Черкаському, Полтавському художніх музеях, в Чорнобаївському районному музеї, у Вереміївці – в школі і музеї, в Українському гуманітарному ліцеї, в Київській школі № 84.
    Близько 30 робіт були представлені в Українському видавничому консорціумі. Художник Сергій Грущенко нагороджений дипломом «За значний особистий внесок у розвиток культури та духовності в Україні». Член Черкаського земляцтва.Сторінки із книги "Рідний мій Шевченків краю"
Громадське об'єднання "Шевченків край" у м. Києві, 2016 рік