>
Ганна ЗАБІЯКА-БОГУНСЬКА (Наталя ШИМАНСЬКА)

    Родом з Черкащини, з родини потомствених лікарів та вчителів. Мати Надія Григорівна працювала зоотехніком, а бабуся Ганна Василівна була вчителькою.
    Закінчила радіофізичний факультет Київського державного університету. Науковець-радіофізик. Кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник. Працювала в НАН України - Інституті фізики, Інституті ядерних досліджень; Київському національному університеті, Київському політехнічному інституті.
    Має 40 наукових праць та 3 авторські свідоцтва в галузі магнітооптики.
    Довгий час була провідним науковим співробітником Науково-дослідного інституту соціальних проблем міста.
    Упродовж останніх 15 років вона активно займалась громадською діяльністю та працювала в місцевій політиці - в царині місцевого самоврядування та муніципального менеджменту, спрямовуючи свій творчий та науковий потенціал на виховання молодої української політичної еліти.
    Закінчила Міжнародний інститут менеджменту МІМ-Київ та юридичнй факультет у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка. Академік Української муніципальної академії.
    З 1991 року є директором Асоціації демократичного розвитку самоврядування України, а з 2002 року очолює також Фундацію місцевої демократії та європейської інтеграції імені Ю. Панейка.
    Наталя Шиманська - депутат Київської міської ради трьох скликань (1994, 1998, 2002), віце-президент Комітету з питань сталого розвитку в Палаті місцевих влад Конґресу місцевих і регіональних влад Європи.
    Писала на політичні і громадські теми. Проте є одна маловідома грань діяльності пані Наталі Шиманської - поетична та художня творчість. Може тому, віддаючи данину своєму козацькому корінню, пише вона під літературним псевдонімом.

Ганна ЗАБІЯКА-БОГУНСЬКА - Наталя ШИМАНСЬКА - Наталія САВЧЕНКО...

„Сповідь на перехресті тисячоліть..”

Замість вступного слова
    Закінчилося останнє десятиріччя останнього сторіччя другого тисячоліття. Завершився також черговий етап мого життя. Все це неповторне. Може тому маю потребу звітувати передовсім перед собою, щоб ніби звіритися з часом - чи так, чи вчасно, чи все можливе зроблено?
    Я увірвалась у політичне життя як застояний кінь, що знудьгувався за степовою широчінню. Це був суцільний порив, у якому я й прожила ці десять неповторних років, упродовж яких мала щастя робити улюблену справу. Багато зроблено і написано, все творилось легко і радісно. Моїм пером водила українська політична весна. Інколи здавалося, що Вона диктувала мені теми і тексти. Хотілося, щоб і Ви, шановний читачу, відчули ту романтику і невимовний біль, які я прагнула вкласти в слово, за нас, українців, що вкотре виборюють право називатись народом...
    Тепер настала моя черга лишати слід на землі. Так велять мої предки, я відчуваю цей поклик, а разом і відповідальність. Бо, хоч рукописи часом згоряють, ніщо не зникає безслідно...
    Свідома того, що український читач є вибагливим і глибоким, а пишуть багато. Тому, зізнаюсь Вам, хвилююсь. Героїня, від імені котрої я пишу всі вірші, замолоду і власноруч поставила собі високу, іноді важко досяжну, життєву планку. Вона - у вічному, можливо, десь безкомпромісному доланні себе, в творенні і пошуку свого високого життєвого ідеалу. Але невідомо, що важче — реалізувати себе чи знайти того єдиного, хто б поділяв ті самі погляди і був на тому самому духовному щаблі, завжди в творчому горінні...
    Вірші розділені на чотири цикли - за хронологією та тематикою. У збірці є також поезії шістнадцятирічної Наталії Савченко - то теж я, але в дівоцтві. Давно і, здавалось, безнадійно були втрачені ті твори. Щойно вони повернулись до мене крізь роки - життя дарує несподіванки. Непросто було мені розгорнути того старенького зошита, щоб... зустрітися з собою. Побоювалась, чи впізнаємо ми одне одного, чи зрозуміємо? Чи не зрадила я - Теперішня себе -Тодішню? Проте перечитавши написане, заспокоїлась - людина не змінюється, бо стрижень її формується в босоногому дитинстві. Прикро лише, що написані тодішні вірші здебільшого російською мовою - нелегко було дитині протистояти їй.
    Тодішня втрата настільки болісно вразила мене, що я перестала писати - душа ніби заклякла. І лише нестримні політичні вітри 90-х років знову розбудили мене. Пишу вірші під літературним псевдонімом Ганни Забіяки-Богунської. Бабуся моя, Ганна Забіяка, козацького роду з Полтавщини, вчителька, як кажуть, від Бога - це їй я завдячую своїм романтичним дитинством та високими ідеалами. Село наше, Вереміївка, було розкидане біля дніпровських плавнів. Посеред Дніпра проти села споконвіку - оповитий легендами острів Богун. Ця земля зростила холодноярських отаманів Івана Савченка (Нагірного), Пилипа Келеберду та бунтівного командарма Івана Шарого (Богунського) - життя всіх трьох трагічно обірвалося за радянських часів. Усе в минулому, і немає вороття. Безслідно погублене й те благословенне місце під рукотворним Кременчуцьким морем. Лише в пам'яті сум та на серці рубець... Звідти коріння мого псевдоніму.
    У книзі представлена також збірка малюнків - це ще одна частина мого життя, мого бачення світу. Починалося з того, що бажала прилучити до малювання маленького сина. І от - скромний результат. На жаль, не довелось пройти відповідної школи - малювала під настрій, душею. Моїм терплячим і творчим вчителем була моя сім'я, і я вдячна їй за те.
    Хочу подякувати мамі за терпіння, підтримку і любов, якою вона зігріває мене впродовж всього мого свідомого життя, а синові - за розуміння та критику, так необхідну, щиру і безкомпромісну.
    Маю честь та приємність висловити щиру подяку за цінні поради і критичні зауваження Павлу Мовчану, Дмитрові Павличку, Валерію Кравченку, Станіславу Тетеруку, доктору Ларисі Онишкевич (США), Богдану Рубчаку (США), Богдану Рейнському (США), Степану Олійнику (США); Олександру Шевчуку, Григорію Романюку, Володимиру Удовиченку, Юрію Пересуньку, Василю Шуляку, Василю Петринюку, Людмилі Дмитрієвій, Віталію Вишневському, Олександру Чорноволенку, завдяки яким стало можливим видання цієї книги; а також багатьом іншим, хто допомагав мені на різних етапах підготовки рукопису і, таким чином, долучився до виходу його в світ.
    З дитинства пам'ятаю бабусину настанову: „А що ж скажуть чи подумають про тебе люди?” Тому, віддаючи на жорсткий і справедливий читацький суд свій душевний порив - першу книгу, мені небайдуже, що скажете саме Ви, чи зрозумієте мене... А разом і себе... Читайте, розмірковуйте, погоджуйтесь чи критикуйте, лише не будьте байдужими...
Автор    








     У кожного життя -
   шлях до вершини свій


У кожного життя - шлях до вершини свій
Дорога, що дарована початком
В чиїй малій стежині на світанку
Були степи, левади, трави, роси...

Були бабуся, тіні гордих предків
Та ще красива і розумна мати.
А потім - шлях, торований і ними...
Ні, не самотній шлях, бо поряд всі вони...

І зрадити той шлях, і той великий задум
Не маєш права, чуєш, Ти!
А на вершині того шляху -
І слава, і безслав'я, й спокій.

Зриває з ніг шалена течія.  Прямуй!
І тільки шлях, той самий - до вершини,
Підкаже твоє місце й там,
Де Ти, і тількт Ти.

Де, як не ти - то більш ніхто, ніколи..
Тож якомога довше будь на тій вершині,
І руку впевненості простягни всім тим,
Хто вже зійшов з тремтячої Голгофи,

Але душею він ще там, де Ти...
Тримайся! Будь! Твори! Воюй!
Якщо не Ти, то хто ж?  То хто?
Якщо не зараз, то коли ж?  Коли?

      9 березня 1990
      Київ


       Грудневе

У грудні все - у сизому тумані:
Світанки, дні і сутінки важкі...
Думки і вчинки, настрій - все похмуре,
Підкорене вселенській кризі смутку
Та безнадійності, безцільності буття...

А що - буття? Що - злети? Що - падіння?
Що - перемоги, що поразки? Що?
Для чого я живу у цім буремнім світі?
Летіть яким шляхом судилося мені?

І лише двоє крил моїх потужних -
Син, мама, ідеалів сяйво,
Та дальній горизонт невільниці Вкраїни
Тримають той політ без страху й каяття.

16 грудня 1990


 Пройти життєвий шлях
   творцем, а не рабом


Життя пливе нестримно і турботно
Встигай лише, рахуй, рахуй рубці життя.

Нехай же буде світлим твій подальший путь,
І буде ще багато перемог найкращих попереду!

Іди, твори, воюй свою вершину сміло -
Неспокій твій хай стане двигуном тобі...

Бо той лише, хто невдоволений собою,
Пройде життєвий шлях творцем, а не рабом!


   Українській родині

З канонів, звірених віками,
Ми знаємо, хоч серед ночі розбуди –
Що сім чудес на світі є, і тільки.
Але, я думаю, не врахували мудреці:
Є кілька ще перлин, безцінних, вічних,
Хоч і не сади Семіраміди це...

Я знаю море, ліс і гори.
Світанки, сутінки дзвінкі.
А ще є поле - хлібне влітку
І взимку - сніжне, у передчутті ріллі.
Над полем небо, безкінечне, вічне –
Величне та буденне сплелись в єдину суть.

Але є чудеса, які живуть не вічно.
Плекати треба їх, молитися за них –
То є родина – батько, мати й донька.
Яке це чудо – бачити їх втрьох!

Храни їх, Богородице, і дай життя їм довге,
Щоб в їх очах завжди палахкотів любові жар.
Хай буде довго молодим та сильним батько.
Хай мама ніжно береже гніздо сім'ї.
Хай не байдужіє з роками
               оксамитний погляд доньки.

Хай буде у віках тендітний всесвіт цей...

9 січня 1993

 Воякові, що присягнув
    на вірність Україні


Щасливий день у неньки-України!
Воскресла з майже неживих вона.
Знесилена, худа, та з краплею надії
У сірих, карих молодих очах...

Щаслива Україно, ти діждалась -
Твої сини заприсягають боронить тебе.
Лунає пісня "Ще не вмерла Україна...",
Бо не вмирала, і в віках не вмре!

Які ж ви красені, сини моєї України,
Віками хоч вбивали розум ваш -
Щоб ви забули, чиї діти навіть,
Та ви зуміли встоять, пам'ять вберегти.

Тож дай Вам Бог козацького здоров'я,
Дівчата щонайкращі хай кохають вас...
Хай мати-Україна тихо посміхнеться,
Щаслива з вами, в кожному із вас.

19 січня 1991


   Розмова з сином

Мені якось син докорив дошкульно:
– Живеш ти для народу, мамо,
Для всіх, для всіх, для мене – ні!
– Мій рідний сину; як те пояснити –

Тебе люблю, але в твоїй особі
Майбутнє бачу України,
Й це означає всіх, усіх її людей –
І праведних, і грішних бідолах.

Болить душа за них – стомилась навіть...
Але нема, нема кінця тому всьому.
Поки живу, душа болітиме за тебе –
За все живе, все суще на землі.

Я знаю, скажеш ти: "Високі це слова..."
І все ж спини-но, спробуй, я благаю –
Щоб мимо я пройшла, й душа
               не стрепенулась враз.

Коли обман і кривда процвітають всюди...
Зболіла вже душа, спокою хоче.
Та йде щоразу в бій зі злом...

Чи ж є тому кінець?
Кінця, мабуть, не буде.
Та є надія, пташка тріпотлива –
Що ти мене заміниш, сину, в тій борні...

          6 жовтня 1991

   Народе, розігнись…

Вдивляюсь в очі незнайомі –
Охоплює їх туго міцно, як обруч.
Печальні люди, стомлені обличчя...

Народе, розігнись.
Розправ рамена.
Не може більше бути так.

Скажи, благаю: "Все! Доволі! Буде!"
Та й заживи по-іншому –
Згадай або навчись.

28 квітня 1994

     Фіалки і сніг

На ту черемшину, на ніжні фіалки,
Які ти ще вчора мені дарував,
Впав білий, великий...
Такий невесняний, нежданий покрив...

А я дослухаюсь до снігу, до тиші –
Черемха мовчить, і мовчить телефон.
Але то диво – ти зі мною ніби:
Ти тут, ти поруч, ось ти, ось...

Хотілось би навік не опустити вій
До буднів, до життя, до іншого когось...
Щоб твої очі завжди посміхались
Мені – була б щасливою навіки я.

     Спрага

Що ти зробив зі мною, хлопче?
Якими чарами мене причарував?
Мов зорі, твої очі наді мною,
Зранку до вечора, звечора знов до рання...

Чи близько ти, чи я далеко, все одно,
Мені тобою, як полтавською водою –
                            не напитись..
П'ю, п'ю, і знову хочу пити.
                            Пити.
Тебе я кличу крізь пітьму.
                            Прийди...